Check out our new site at openwaterswimming.com

Grigorii Prokopchuk

From Openwaterpedia
Wowsa-awards-594x475.jpg

Grigori Prokopchuk (also spelled Григорий Прокопчук, Gregori Prokopchyk, Grigoriy Prokopchuk or Grigory Prokopchuk or Gregorii Prokupehuk or Gregorii Prokopchuk) is a 50-year-old Russian extreme swimmer and ice swimmer.

Open Water Swimming Highlights[edit]

Diomede Islands Swim[edit]

Diomede Islands Swim Support[edit]

The administrative support of the Russian tandem swim included the Russian Geographical Society, Russian Association of Polar Explorers, Government of the Republic of Sakha (Yakutia), Chukotka Autonomous District’s Administration, Blagoveshchensk City Administration, Legislative Assembly of the Amur region, Border Guard Administration of the FSB of Russia in the Chukotka Autonomous District and the Kamchatka territory, Government of the Kamchtka Territory, and the Permanent Mission of the Republic of Sakha (Yakutia) in the Far Eastern Federal District. The transport and logistics were taken care of by Yakutia Airlines, The Chukotka Committee for Sport and Tourism, the TSO Lorino Sea Hunters, Polar Explorers’ Association for satellite phones, Chukotka Discovery for permits, and World of Travel for visa support. The scientific research group included medical monitoring of the swimmers by Amur Regional Centre for Medical Prophylaxis and experimental research during the swim by the Institute of Physical and Technical Problems of the North named after V. P. Larionov of the Russian Academy of Sciences as well as insurance by Gelios-reserve. Irina Makarova of the Moscow Academy of Entrepreneurship (Blagoveshchensk branch) provided translation services, RekArt provided advertising and promotion while video coverage was taken by Viktor Muzhetskiy. The financial support was provided by the Blagoveshchensk City Administration, Belogorsk City Administration, Yakutia Airlines, Santechnika 21 vek Co. Ltd., Soloviovsk Gold Mining, Yakutsk Committee for Sport and Tourism, Chukotka Committee for Sport and Tourism, Institute of Physical and Technical Problems of the North, Far Eastern State Academy of Physical Education, DRSK, Fenix tourist agency, Amur Building Fair trading firm, VNK petrol company, League of Manufacturers and Entrepreneurs of the Amur region, sole proprietors Melukova E.A., Shegai E.L. and Sharavin N.U., Amur Fireworks, MIS, Energo Reserve, Kranspetsburmash, AutoCentrMax, SatCom, and Kamchatka real estate agency Variant.

The swim between the islands was organized by the Amur Regional Federation AQUAICE-sport together with the International Ice Swimming Association and a charity organization MadSwimmer from South Africa with the support of the Border Guard Service of Russia, Russian Association of Polar Explorers, the Governments of the Reoublic of Sakha (Yakutia), Kamchatka territory, Chukotka Autonomous District and Amur region, Blagoveshchensk and Belogorsk City Administrations.

A documentary film was made with the financial support of the Kamchatka real estate agency Variant.

World Open Water Swimming Performance of the Year[edit]

The Bering Strait Swim was selected as the 2013 World Open Water Swimming Performance of the Year in a global poll managed by the World Open Water Swimming Association.

Relay Members in Bering Strait Swim[edit]

SWIMMERS
1. Vladimir Chegorin, Russia
2. Maria Chizhova, Novosibirsk, Russia
3. Elena Guseva, Russia
4. Ram Barkai, Cape Town, South Africa
5. Jack Bright, UK
6. Oksana Veklich, Blagoveshchensk, Russia
7. Aleksandr Jakovlevs, Jelgava, Latvia (Starter,Swimmer,Navigator)
8. Matías Ola, Buenos Aires /Tucuman Argentina
9. Henri Kaarma, Tallinn, Estonia
10. Toomas Haggi, Tallinn, Estonia
11. Nuala Moore, Ireland
12. Anne Marie Ward, Donegal, Ireland
13. Toks Viviers, Cape Town, South Africa
14. Melissa O’Reilly (‘Mo’), Lambertville, New Jersey, USA
15. Ryan Stramrood, Cape Town, South Africa
16. Cristian Vergara, Santiago, Chile
17. Craig Lenning, Colorado, USA
18. Rafał Ziobro, Krakow, Poland
19. Andrew Chin, Cape Town, South Africa
20. Jackie Cobell, Tunbridge Wells, UK
21. James Pittar, Australia
22. Paolo Chiarino, Italy
23. Mariia Yrjö-Koskinen, Finland
24. Ivan Papulshenko, Ukraine
25. Zdenek Tlamicha, Czech Republic
26. Zhou Hanming, China
27. Oleg Adamov, Russia
28. Andrei Agarkov, Russia
29. Alekseev Semen, Russia
30. Tatiana Alexandrova, Russia
31. Roman Belan, Russia (Swimmer and Starter)
32. Elena Semenova, Russia
33. Alexander Brylin, Russia
34. Afanasii Diackovskii, Russia
35. Vladimir Nefatov, Russia (Swimmer and Chief Starter)
36. Evgenii Dokuchaev, Russia
37. Oleg Docuckaev, Russia (Swimmer and Chief Organiser)
38. Roman Efimov, Russia
39. Dmitrii Filitovich, Russia
40. Olga Filitovich, Russia (Swimmer and Starter/helper)
41. Victor Godlevskiy, Russia (Swimmer and Starter/helper)
42. Olga Golubeva, Russia
43. Alexei Golubkin, Russia
44. Alexander Golubkin, Russia (youngest swimmer at 13 yrs old)
45. Alexsandr Iurkov, Russia (Starter, Swimmer, Navigator)
46. Oleg Ivanov, Russia
47. Pavel Kabakov, Russia (Swimmer, starter, navigator)
48. Eduard Khodakovskiy, Russia
49. Aleksandr Komarov, Russia
50. Aleksandr Kuliapin, Russia
51. Andrey Kuzmin, Russia
52. Irina Lamkina, Russia
53. Vladimir Litvinov, Russia
54. Andrey Mikhalev, Russia
55. Victor Moskvin, Russia
56. Nikolay Petshak, Russia
57. Sergey Popov, Russia
58. Vladimir Poshivailov, Russia
59. Grigorii Prokopchuk, Russia
60. Dmitrii Zalka, Russia
61. Natalia Seraya, Russia
62. Viacheslav Shaposhnikov, Russia
63. Olga Sokolova, Russia
64. Andrei Sychev, Russia
65. Alexei Tabakov, Russia
66. Nataliia Usachaeva, Russia
CREW
67. Nikolay Khitrik, Russia (Organiser)
68. Lurii Melnikov, Russia (Organiser)
69. Sergei Chernukhin, Russia (Organiser)
70. Irina Makarova, Russia (Interpreter, Starter, helper)
71. Alexey Svistunov, Russia (President of Russian Book of Records)
72. Rafael Valdes Mendosa, Russian (Interpreter, Starter)
73. Evgeny Novazheev, Russia (kite surfer)
74. Denis Berezhnoy, Russia (kite surfer)
75. Sergey Semenov, Russia (kite surfer)
76. Mariia Netrebenko, Russia (mass media representative)
77. Viktor Muzhetckii, Russia (cameraman)
78. Vladislav Bochkovskii, Russia (mass media representative)
79. Vladislav Bykov, Russia (cameraman)
80. Dmitrii Timofeev, Russia (research team)
81. Victoria Brylin, Russia (recovery team)
82. Nataliya Fatyanova, Russia (Head of medical group)
83. Irina Zhidkova, Russia (doctor)
84. Aleksandr Gremitskikh, Russia (Chief Judge)
85. Krutikov Konstantin, Russia (mass media representative)
86. Gavriil Ugarov, Russia (research crew)
87. Denis Kabakov, Russia (support crew)
88. Kiriil Zaika, Russia (support crew)
89. Natalia Yael Szydlowski, Argentina (nutritionist)
90. Paolo Adolfo Testa, Argentina (coach)
91. Carlos Eduardo Reges, Argentina (doctor)
92. Anibal Ariel Calderon, Argentina (cameraman)
93. Guillermo Gallishaw, Argentina (cameraman)
94. Alasdair Ross McCulloch, South Africa (cameraman)
CREW OF IRTYSH HOSPITAL SHIP
95. Yason Demeev, Russia (Chief of Hospital)
96. Oleg Revutskiy, Russia (surgeon)
97. Vyacheslav Grigoryev, Russia (traumatologist)
98. Valeriy Koshkin, Russia (dermatologist)
99. Svetlana Gulenkova, Russia (stomatologist)
100. Inna Lesnova, Russia (therapeutist)
101. Vladimir Savinskiy, Russia (doctor of functional diagnostics)
102. Sergey Demyanenko, Russia (Doctor of Clinical Laboratory Diagnostics)
103. Sergey Milovanov, Russia (anesthesiologist)
104. Denis Yakushin, Russia (anesthesiologist)
105. Georgiy Feodoridi, Russia (neurosurgeon)
106. Igor Rogushin, Russia (opthamologist)
107. Yuriy Obraztsov, Russia (infectionist)
108. Oleg Fartushin, Russia (radiologist)
109. Elena Ionova, Russia (pharmacist)
110. Larisa Popova, Russia (nurse)
111. Svetlana Demenok, Russia (nurse)
112. Galina Domnina, Russia (nurse)
113. [Tatyana Bolshakova]], Russia (nurse)
114. Svetlana Panidova, Russia (nurse)
115. Maya Surgayeva, Russia (nurse)
116. Ludmila Denisova, Russia (nurse)
117. Valentina Shilova, Russia (nurse)
118. Elena Repula, Russia (nurse)
119. Elena Kukurba, Russia (nurse)
120. Elena Sadovaya, Russia (nurse)
121. Tatyana Nikolaeva, Russia (nurse)

2014 World Open Water Swimming Performance of the Year Nomination[edit]

The Diomede Islands Swim is nominated for the 2014 World Open Water Swimming Performance of the Year.

"Following in the wake of Lynne Cox, 38-year-old Alexandr Brylin and 45-year-old Grigorii Prokopchuk attempted to replicate Cox’s iconic swim in 1987 between the Diomede Islands in the Bering Strait. As a charity swim for Mad Swimmer to benefit sick children in Russia and South Africa, the Russian pair of ice swimmers tackled the 5.6 km course as a tandem swim. Brylin, swimming breaststroke, and Prokopchuck, swimming freestyle, stayed relatively close to one another, but were swept off their intended course from Little Diomede in the U.S.A. to Big Diomede (Ratmanova Island) in Russia. For their respective crossing under the guidance of Viktor Godlevskiy of 1 hour 57 minutes for Prokopchuk and 2 hours 8 minutes for Brylin, for boldly swimming in 3-6°C water in swirling currents and eddies, for serving as the protagonists of a documentary film Arctic: The Present and The Future and as scientific subject matter for research on cold water immersion, Alexandr Brylin and Grigorii Prokopchuk’s tandem Diomede Islands Swim is a worthy nominee for the 2014 World Open Water Swimming Performance of the Year."

2014-WOWSA-AWARDS-675x169 (1).png

2014 World Open Water Swimming Performance of the Year Nominees[edit]

1. Beyond Avalon by Dan Henry, Dave Speier, William Miller, Steve Miller, Lee Grove, Dana Selles, Mark Zambon, Penny Nagel, Chris Gibson, Jon Rodley, Jonathan Hands, Nick Jeffery, Terry Hirt (U.S.A.)
2. Curaçao Channel Crossing by Niko Kluyver, André Nottelman, Erwin Ruijsink (Curaçao)
3. Cyprus Israel Swim by Udi Erell, Doron Amosi, Ben Enosh, Ori Sela, Oded Rahav, Luc Chetboun (Israel)
4. Diomede Islands Swim by Alexandr Brylin and Grigorii Prokopchuk (Russia)
5. English Channel Crossing by Cyril Baldock (Australia)
6. Great Lake Adventure by Vicki Keith, Abi Tripp, Nick Streicher, Michelle Sempowski, Natasha Dobson, Harley Bolton, Natalie Lambert, Jenna Lambert (Canada)
7. International Winter Swimming Festival Argentina by Matías Ola (Argentina)
8. Lake Ontario Crossing by Trinity Arsenault (Canada)
9. Madagascar Swim by Thane Guy Williams and Jonno Proudfoot (South Africa)
10. Manhattan Island Marathon Swim by Kristian Rutford (U.S.A.)
11. Mallorca 360° Circumnavigation Swim by Richard Krugel (South Africa)
12. Monterey Bay Crossing by Patti Bauernfeind (U.S.A.)
13. Prison Island Swims by Jacques Tuset (France)
14. Triple Crown of Open Water Swimming by Charlotte Samuels (U.S.A.)
15. U.S. Lifeguarding Champions by Monmouth County Lifeguards (U.S.A.)

Videos[edit]


2013 World Open Water Swimming Performance of the Year[edit]

Ireland Ice Swimming Championships[edit]


Video by Pádraig Mallon at the 2015 Ireland Ice Swimming Championships, hosted by the Camlough Lake Water Festival at Wild Water Armagh (Conroy Pond) in Northern Ireland.

External links[edit]