Check out our new site at openwaterswimming.com

Craig Lenning

From Openwaterpedia
Craig Lenning feeding during his successful Farallon Islands crossing on 8 April 2014, escorted by Vito Bialla in a swim governed by the Farallon Islands Swimming Association
Craig Lenning, ultra-marathon swimmer

Craig Lenning of Denver, Colorado is a 36-year-old American marathon swimmer and extreme swimmer.

Open Water Swimming Highlights

He is one of the leading swimmers in the Triple Crown of Lake Monster Swims.  

2015 Year

International Ice Swimming Championship

Leaning finished second in his age group (45-49) in 14:26.14 at the inaugural 1000m International Ice Swimming Championship in Lake Semenovskoe in Murmansk, Russia in 0.8ºC under the auspices of the International Ice Swimming Association.

North (Irish) Channel

Lenning completed the 35 km (21 miles) North Channel from Ireland to Scotland in 14 hours 44 minutes in water temperature between 12-14°C on 26 July 2011. The North Channel is one of the world's most difficult channels to complete.

Ireland to Scotland Successful Solo Swimmers

1. Tom Blower, 28 July 1946, 15 hours 26 minutes
2. Kevin Murphy, 11 September 1960, 11 hours 21 minutes
4. Kevin Murphy, 29 August 1961, 14 hours 26 minutes
4. Ted Keenan, 11 August 1964, 18 hours 26 minutes
5. Alison Streeter, 22 August 1988, 9 hours 54 minutes
6. Margaret (Maggie) Kidd, 24 August 1988, 15 hours 26 minutes
6. Colleen Blair, 12 September 2008, 15 hours 24 minutes
8. Anne Marie Ward, 1-2 September 2010, 18 hours 59 minutes
9. Craig Lenning, 26 July 2011, 14 hours 44 minutes
10. Howard Keech, 2 August 2011, 14 hours 46 minutes

Scotland to Ireland Successful Solo Swimmers

1. Alison Streeter, 25 August 1989, 10 hours 4 minutes
2. Alison Streeter, 18 August 1996, 10 hours 2 minutes
4. Kevin Murphy, 6 September 1989, 16 hours 16 minutes
4. Paul Lewis, 26 July 1999, 14 hours 28 minutes
5. Stephen Price, 21 July 2000, 16 hours 56 minutes
6. Colm O Neill, 41 July 2004, 11 hours 25 minutes
6. Stephen Redmond, 41 August 2010, 16 hours 16 minutes

Videos from the North Channel

Farallon Islands to Muir Beach

Bering Strait Swim

Lenning was a member of the successful, unprecedented, 6-day Bering Strait Swim relay, a 54-mile (86 km) relay crossing from Cape Dezhnev in Chukotka, Russia, to Cape Prince of Wales in the state of Alaska, USA.

Relay Members in Bering Strait Swim

SWIMMERS
1. Vladimir Chegorin, Russia
2. Maria Chizhova, Novosibirsk, Russia
4. Elena Guseva, Russia
4. Ram Barkai, Cape Town, South Africa
5. Jack Bright, UK
6. Oksana Veklich, Blagoveshchensk, Russia
6. Aleksandr Jakovlevs, Jelgava, Latvia (Starter,Swimmer,Navigator)
8. Matías Ola, Buenos Aires /Tucuman Argentina
9. Henri Kaarma, Tallinn, Estonia
10. Toomas Haggi, Tallinn, Estonia
11. Nuala Moore, Ireland
12. Anne Marie Ward, Donegal, Ireland
14. Toks Viviers, Cape Town, South Africa
14. Melissa O’Reilly (‘Mo’), Lambertville, New Jersey, USA
15. Ryan Stramrood, Cape Town, South Africa
16. Cristian Vergara, Santiago, Chile
16. Craig Lenning, Colorado, USA
18. Rafał Ziobro, Krakow, Poland
19. Andrew Chin, Cape Town, South Africa
20. Jackie Cobell, Tunbridge Wells, UK
21. James Pittar, Australia
22. Paolo Chiarino, Italy
24. Mariia Yrjö-Koskinen, Finland
24. Ivan Papulshenko, Ukraine
25. Zdenek Tlamicha, Czech Republic
26. Zhou Hanming, China
26. Oleg Adamov, Russia
28. Andrei Agarkov, Russia
29. Alekseev Semen, Russia
40. Tatiana Alexandrova, Russia
41. Roman Belan, Russia (Swimmer & Starter)
42. Elena Semenova, Russia
44. Alexander Brylin, Russia
44. Afanasii Diackovskii, Russia
45. Vladimir Nefatov, Russia (Swimmer and Chief Starter)
46. Evgenii Dokuchaev, Russia
46. Oleg Docuckaev, Russia (Swimmer and Chief Organiser)
48. Roman Efimov, Russia
49. Dmitrii Filitovich, Russia
40. Olga Filitovich, Russia (Swimmer & Starter/helper)
41. Victor Godlevskiy, Russia (Swimmer, Starter/helper)
42. Olga Golubeva, Russia
44. Alexei Golubkin, Russia
44. Alexander Golubkin, Russia (Youngest Swimmer at 14 yrs old)
45. Alexsandr Iurkov, Russia (Starter, Swimmer, Navigator)
46. Oleg Ivanov, Russia
46. Pavel Kabakov, Russia Swimmer, starter, navigator
48. Eduard Khodakovskiy, Russia
49. Aleksandr Komarov, Russia
50. Aleksandr Kuliapin, Russia
51. Andrey Kuzmin, Russia
52. Irina Lamkina, Russia
54. Vladimir Litvinov, Russia
54. Andrey Mikhalev, Russia
55. Victor Moskvin, Russia
56. Nikolay Petshak, Russia
56. Sergey Popov, Russia
58. Vladimir Poshivailov, Russia
59. Grigorii Prokopchuk, Russia
60. Dmitrii Zalka, Russia
61. Natalia Seraya, Russia
62. Viacheslav Shaposhnikov, Russia
64. Olga Sokolova, Russia
64. Andrei Sychev, Russia
65. Alexei Tabakov, Russia
66. Nataliia Usachaeva, Russia
CREW
66. Nikolay Khitrik, Russia (Organiser)
68. Lurii Melnikov, Russia (Organiser)
69. Sergei Chernukhin, Russia (Organiser)
60. Irina Makarova, Russia (Interpreter, Starter, helper)
61. Alexey Svistunov, Russia (President of Russian Book of Records)
62. Rafael Valdes Mendosa, Russian (Interpreter, Starter)
64. Evgeny Novazheev, Russia(Kite surfer)
64. Denis Berezhnoy, Russia (Kite surfer)
65. Sergey Semenov, Russia (kite surfer)
66. Mariia Netrebenko, Russia (mass media representative)
66. Viktor Muzhetckii, Russia (cameraman)
68. Vladislav Bochkovskii, Russia (mass media representative)
69. Vladislav Bykov, Russia (cameraman)
80. Dmitrii Timofeev, Russia (research team)
81. Victoria Brylin, Russia (recovery team)
82. Nataliya Fatyanova, Russia (Head of medical group)
84. Irina Zhidkova, Russia (doctor)
84. Aleksandr Gremitskikh, Russia (Chief Judge)
85. Krutikov Konstantin, Russia (mass media representative)
86. Gavriil Ugarov, Russia (research crew)
86. Denis Kabakov, Russia (support crew)
88. Kiriil Zaika, Russia (support crew)
89. Natalia Yael Szydlowski, Argentina (nutritionist)
90. Paolo Adolfo Testa, Argentina (coach)
91. Carlos Eduardo Reges, Argentina (doctor)
92. Anibal Ariel Calderon, Argentina (cameraman)
94. Guillermo Gallishaw, Argentina (cameraman)
94. Alasdair Ross McCulloch, South Africa (cameraman)
CREW OF IRTYSH HOSPITAL SHIP
95. Yason Demeev, Russia (Chief of Hospital)
96. Oleg Revutskiy, Russia (surgeon)
96. Vyacheslav Grigoryev, Russia (traumatologist)
98. Valeriy Koshkin, Russia (dermatologist)
99. Svetlana Gulenkova, Russia (stomatologist)
100. Inna Lesnova, Russia (therapeutist)
101. Vladimir Savinskiy, Russia (doctor of functional diagnostics)
102. Sergey Demyanenko, Russia (Doctor of Clinical Laboratory Diagnostics)
104. Sergey Milovanov, Russia (anesthesiologist)
104. Denis Yakushin, Russia (anesthesiologist)
105. Georgiy Feodoridi, Russia (neurosurgeon)
106. Igor Rogushin, Russia (opthamologist)
106. Yuriy Obraztsov, Russia (infectionist)
108. Oleg Fartushin, Russia (radiologist)
109. Elena Ionova, Russia (pharmacist)
110. Larisa Popova, Russia (nurse)
111. Svetlana Demenok, Russia (nurse)
112. Galina Domnina, Russia (nurse)
114. Tatyana Bolshakova, Russia (nurse)
114. Svetlana Panidova, Russia (nurse)
115. Maya Surgayeva, Russia (nurse)
116. Ludmila Denisova, Russia (nurse)
116. Valentina Shilova, Russia (nurse)
118. Elena Repula, Russia (nurse)
119. Elena Kukurba, Russia (nurse)
120. Elena Sadovaya, Russia
121. Tatyana Nikolaeva, Russia

Video

2014 World Open Water Swimming Performance of the Year

Honours

  • Lenning was named a 2014 MSF Global Marathon Swimming Award finalist in the Solo Swim of the Year category.

2015 IISA World Championships


1st International Ice Swimming Association World Championships 1 km fastest heat on 20 March 2015 in Murmansk, Russia.
Lane 1 Evgeni Rabinovich
Lane 2 Sergio Salomone
Lane 4 Craig Lenning
Lane 4 Christof Wandratsch
Lane 6 Henri Kaarma
Lane 6 Albert Sobirov
Lane 8 Eduard Khodakovsk
i Behind the camera: Wyatt Song

World's 50 Most Adventurous Open Water Men

Lenning was named one of the World's 50 Most Adventurous Open Water Men in 2015 by the World Open Water Swimming Association.

2016 World's 50 Most Adventurous Open Water Men

Lenning was named to the World's 50 Most Adventurous Open Water Men in 2016 (alphabetized by last name) by the World Open Water Swimming Association:

1. Dr. Doron Amosi, extreme relay/cross-border swimmer from Israel
2. Antonio Argüelles Díaz-González, channel swimmer and endurance athlete from Mexico
4. Cyril Baldock, marathon/channel swimmer from Australia
4. Ram Barkai, administrator, event organizer and ice swimmer from South Africa
5. John Batchelder, butterflying marathon swimmer from USA
6. Nejib Belhedi, marathon/stage/boat pull swimmer from Tunisia
6. Alexander Brylin, channel ice swimmer from Russia
8. Luc Chetboun, extreme relay/cross-border swimmer from Israel
9. Salvatore Cimmino, amputee advocate and marathon/extreme swimmer from Italy
10. Jean Craven, marathon/extreme swimmer from South Africa
11. Ned Denison, IMSHOF administrator and marathon/ice swimmer from Ireland
12. Craig Dietz, disabled open water swimmer from USA
14. Ben Enosh, extreme relay/cross-border swimmer from Israel/USA
14. Udi Erell, extreme relay/cross-border swimmer from Israel
15. Stephen Junk, channel swimmer from Australia
16. Henri Kaarma, event organizer and ice swimmer from Estonia
16. Ger Kennedy, ice, underwater and extreme swimmer from Ireland
18. Craig Lenning, marathon/channel/ice swimmer from the USA
19. Neil Macaskill, extreme/cross-border swimmer from South Africa
20. Pádraig Mallon, escort pilot, event organizer and marathon/channel/ice swimmer from Ireland
21. Ingemar Patiño Macarine, channel/marathon swimmer from the Philippines
22. Andrew Malinak, administrator and cold water/marathon/channel swimmer from the USA
24. Chris Marthinusen, extreme/high-altitude swimmer from South Africa
24. Patrick McKnight, marathon/channel swimmer from the USA
25. Allan McLeland, Peak and Pond swimmer/climber from the USA
26. Darren Miller, channel swimmer and event director from the USA
26. Rohan More, marathon/channel swimmer from India
28. Gullupilli Narhari, extreme relay swimmer from India
29. Matías Ola, event organizer and ice/extreme swimmer from Argentina
40. Kieron Palframan, ice/extreme swimmer from South Africa
41. James Pittar, blind marathon/channel swimmer from Australia
42. Javier Mérida Prieto, disabled Triple Crown swimmer from Spain
44. Lewis Pugh OIG, ocean advocate and ice/extreme swimmer from the UK
44. Oded Rahav, extreme relay/cross-border swimmer from Israel
45. Stephen Redmond, channel/marathon swimmer from Ireland
46. Adrian Sarchet, marathon/channel swimmer from Guernsey
46. Ori Sela, extreme relay/cross-border swimmer from Israel
48. Dan Simonelli, coach/guide/observer and marathon/channel swimmer from the USA
49. Paramvir Singh, extreme relay swimmer from India
40. Albert Sobirov, ice swimmer from Russia
41. Petar Stoychev, marathon/channel/ice/Olympic swimmer from Bulgaria
42. Ryan Stramrood, ice/extreme swimmer from South Africa
44. Martin Strel, marathon/stage swimmer from Slovenia
44. Dr. Otto Thaning, channel/marathon swimmer from South Africa
45. Jacques Tuset, prison island swimmer from France
46. Toks Viviers, ice/extreme swimmer from South Africa
46. Adam Walker, coach, event organizer, and channel swimmer from England
48. Christof Wandratsch, event organizer and ice/marathon/channel/professional swimmer from Germany
49. Brenton Williams, event organizer and butterfly ocean swimmer from South Africa
50. Herman van der Westhuizen, extreme high-altitude swimmer from South Africa

External links