Henri Kaarma

From Openwaterpedia

(Redirected from Henry Kaarma)
Jump to: navigation, search
Henri Kaarma setting a record at the Tyumen Open Water Swimming Cup in Tyumen, Russia
Henri Kaarma, ice swimmer from Estonia
Henri Kaarma, ice swimmer from Estonia
Henri Kaarma is a renowned ice swimmer from Estonia who swam 1650m in 25 minutes 25 seconds at the 2012 Russian Winter Swimming Championships that were held in Tyumen (Russian: Тюме́н), the largest city and the administrative center of Tyumen Oblast, Russia, located on the Tura River 1,700 kilometers (1,100 mi) east of Moscow.

Kaarma swam 1 km in 25m pool cut in ice during winter swimming festival Pirita Open 2011 on 8 January 2011 in the Pirita river in Tallinn, Estonia when the air temperature was -1ºC and the water temperature was 0.4ºC (32.7ºF).

He was a member of the successful, unprecedented, 6-day Bering Strait Swim relay, a 53-mile (86 km) relay crossing from Cape Dezhnev in Chukotka, Russia, to Cape Prince of Wales in the state of Alaska, USA. he also set a record in swimming 2,400 meters at 0.8ºC in 41:57:09 at the Tyumen Open Water Swimming Cup in Tyumen, Russia and finished second in the 450m endurance swim at the 2014 Winter Swimming Championships in Finland.

Contents

2150m Ice Swimming

Pirita Open Winter Swimming Festival 2011

2012 Russian Winter Swimming Championships

The Russian Winter Swimming Championships endurance race was conducted on 16 December 2012 in a water temperature of 0.3°C and air temperatures between - 30°C and -33°C. The top finishers were as follows:

1. Andrei Sychev (Tyumen, Russia) swam 2250m in 1:06:15
2. Alexander Brylin (Blagoveshchensk, Russia) swam 2200m in 1:01:43
3. Henri Kaarma (Estonia) swam 1650m in 25:25
4. Nikolai Glushkov (Novosibirsk, Russia) swam 1050m in 21:18

Natalie Gray of Moscow, Russia won the women's endurance race by swimming 1050m total.

Videos

Bering Strait Swim

Kaarma will also be a member of the Bering Strait Swim, a 53-mile (86 km) relay swim attempt from Cape Dezhnev in Chukotka, Russia, to Cape Prince of Wales in the state of Alaska, USA among a team of experienced extreme swimmers.

World Open Water Swimming Performance of the Year

The Bering Strait Swim was selected as the 2013 World Open Water Swimming Performance of the Year in a global vote managed by the World Open Water Swimming Association.

Relay Members in Bering Strait Swim

SWIMMERS
1. Vladimir Chegorin, Russia
2. Maria Chizhova, Novosibirsk, Russia
3. Elena Guseva, Russia
4. Ram Barkai, Cape Town, South Africa
5. Jack Bright, UK
6. Oksana Veklich, Blagoveshchensk, Russia
7. Aleksandr Jakovlevs, Jelgava, Latvia (Starter,Swimmer,Navigator)
8. Matías Ola, Buenos Aires /Tucuman Argentina
9. Henri Kaarma, Tallinn, Estonia
10. Toomas Haggi, Tallinn, Estonia
11. Nuala Moore, Ireland
12. Anne Marie Ward, Donegal, Ireland
13. Toks Viviers, Cape Town, South Africa
14. Melissa O’Reilly (‘Mo’), Lambertville, New Jersey, USA
15. Ryan Stramrood, Cape Town, South Africa
16. Cristian Vergara, Santiago, Chile
17. Craig Lenning, Colorado, USA
18. Rafał Ziobro, Krakow, Poland
19. Andrew Chin, Cape Town, South Africa
20. Jackie Cobell, Tunbridge Wells, UK
21. James Pittar, Australia
22. Paolo Chiarino, Italy
23. Mariia Yrjö-Koskinen, Finland
24. Ivan Papulshenko, Ukraine
25. Zdenek Tlamicha, Czech Republic
26. Zhou Hanming, China
27. Oleg Adamov, Russia
28. Andrei Agarkov, Russia
29. Alekseev Semen, Russia
30. Tatiana Alexandrova, Russia
31. Roman Belan, Russia (Swimmer & Starter)
32. Elena Semenova, Russia
33. Alexander Brylin, Russia
34. Afanasii Diackovskii, Russia
35. Vladimir Nefatov, Russia (Swimmer and Chief Starter)
36. Evgenii Dokuchaev, Russia
37. Oleg Docuckaev, Russia (Swimmer and Chief Organiser)
38. Roman Efimov, Russia
39. Dmitrii Filitovich, Russia
40. Olga Filitovich, Russia (Swimmer & Starter/helper)
41. Victor Godlevskiy, Russia (Swimmer, Starter/helper)
42. Olga Golubeva, Russia
43. Alexei Golubkin, Russia
44. Alexander Golubkin, Russia (Youngest Swimmer at 13 yrs old)
45. Alexsandr Iurkov, Russia (Starter, Swimmer, Navigator)
46. Oleg Ivanov, Russia
47. Pavel Kabakov, Russia Swimmer, starter, navigator
48. Eduard Khodakovskiy, Russia
49. Aleksandr Komarov, Russia
50. Aleksandr Kuliapin, Russia
51. Andrey Kuzmin, Russia
52. Irina Lamkina, Russia
53. Vladimir Litvinov, Russia
54. Andrey Mikhalev, Russia
55. Victor Moskvin, Russia
56. Nikolay Petshak, Russia
57. Sergey Popov, Russia
58. Vladimir Poshivailov, Russia
59. Grigorii Prokopchuk, Russia
60. Dmitrii Zalka, Russia
61. Natalia Seraya, Russia
62. Viacheslav Shaposhnikov, Russia
63. Olga Sokolova, Russia
64. Andrei Sychev, Russia
65. Alexei Tabakov, Russia
66. Nataliia Usachaeva, Russia
CREW
67. Nikolay Khitrik, Russia (Organiser)
68. Lurii Melnikov, Russia (Organiser)
69. Sergei Chernukhin, Russia (Organiser)
70. Irina Makarova, Russia (Interpreter, Starter, helper)
71. Alexey Svistunov, Russia (President of Russian Book of Records)
72. Rafael Valdes Mendosa, Russian (Interpreter, Starter)
73. Evgeny Novazheev, Russia(Kite surfer)
74. Denis Berezhnoy, Russia (Kite surfer)
75. Sergey Semenov, Russia (kite surfer)
76. Mariia Netrebenko, Russia (mass media representative)
77. Viktor Muzhetckii, Russia (cameraman)
78. Vladislav Bochkovskii, Russia (mass media representative)
79. Vladislav Bykov, Russia (cameraman)
80. Dmitrii Timofeev, Russia (research team)
81. Victoria Brylin, Russia (recovery team)
82. Nataliya Fatyanova, Russia (Head of medical group)
83. Irina Zhidkova, Russia (doctor)
84. Aleksandr Gremitskikh, Russia (Chief Judge)
85. Krutikov Konstantin, Russia (mass media representative)
86. Gavriil Ugarov, Russia (research crew)
87. Denis Kabakov, Russia (support crew)
88. Kiriil Zaika, Russia (support crew)
89. Natalia Yael Szydlowski, Argentina (nutritionist)
90. Paolo Adolfo Testa, Argentina (coach)
91. Carlos Eduardo Reges, Argentina (doctor)
92. Anibal Ariel Calderon, Argentina (cameraman)
93. Guillermo Gallishaw, Argentina (cameraman)
94. Alasdair Ross McCulloch, South Africa (cameraman)
CREW OF IRTYSH HOSPITAL SHIP
95. Yason Demeev, Russia (Chief of Hospital)
96. Oleg Revutskiy, Russia (surgeon)
97. Vyacheslav Grigoryev, Russia (traumatologist)
98. Valeriy Koshkin, Russia (dermatologist)
99. Svetlana Gulenkova, Russia (stomatologist)
100. Inna Lesnova, Russia (therapeutist)
101. Vladimir Savinskiy, Russia (doctor of functional diagnostics)
102. Sergey Demyanenko, Russia (Doctor of Clinical Laboratory Diagnostics)
103. Sergey Milovanov, Russia (anesthesiologist)
104. Denis Yakushin, Russia (anesthesiologist)
105. Georgiy Feodoridi, Russia (neurosurgeon)
106. Igor Rogushin, Russia (opthamologist)
107. Yuriy Obraztsov, Russia (infectionist)
108. Oleg Fartushin, Russia (radiologist)
109. Elena Ionova, Russia (pharmacist)
110. Larisa Popova, Russia (nurse)
111. Svetlana Demenok, Russia (nurse)
112. Galina Domnina, Russia (nurse)
113. Tatyana Bolshakova, Russia (nurse)
114. Svetlana Panidova, Russia (nurse)
115. Maya Surgayeva, Russia (nurse)
116. Ludmila Denisova, Russia (nurse)
117. Valentina Shilova, Russia (nurse)
118. Elena Repula, Russia (nurse)
119. Elena Kukurba, Russia (nurse)
120. Elena Sadovaya, Russia
121. Tatyana Nikolaeva, Russia

Video

External links

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Annual Recognition
Insurance and Sanctions
Olympics
OWS Conferences
Race Calendar
Travel & Vacations
Featuring
Education Programs
Help
Toolbox
About OWP
Courtesy of