Anthony Aubin

From Openwaterpedia

Jump to: navigation, search
Anthony Aubin won the 1986 SPAR Redhouse River Mile. The SPAR Redhouse River Mile, the oldest open water swim in Africa, had been held in Redhouse on the Swartkops River in South Africa since 1924.

SPAR River Festival

The SPAR River Festival, previously called the SPAR Redhouse River Mile was started in 1924 by AE Murrell in Redhouse on the Swartkops River in South Africa and has been held ever since. Roy Gregory was the inaugural winner and first River Champion.

It is the country's oldest open water swimming race. There are a series of activities including a triathlon, running, biking, and open water swimming events. The open water swim is one-mile. Categories include Wetsuit/Disabled, Men, and Women.

River Champions

1924 Roy Gregory (man) Redhouse (team)
1925 Geoff Phillip (man) Redhouse (team)
1926 Ary Snetler (man) Uitenhage (team)
1927 Doc McWilliams (man) Redhouse (team)
1928 Doc McWilliams (man) Redhouse (team)
1929 Ary Snetler (man) Redhouse (team)
1930 Ary Snetler (man) Redhouse (team)
1931 Doc McWilliams (man) Redhouse (team)
1932 Doc McWilliams (man) Redhouse (team)
1933 H Hammond (man) Uitenhage (team)
1934 D McDowell (man) Institute (team)
1935 Otto Schweltzer (man) Redhouse (team)
1936 Peter Elliot (man) Redhouse (team)
1937 Peter Elliot (man) Redhouse (team)
1938 Otto Schweltzer (man) Redhouse (team)
1939 R Cherrington (man) Redhouse (team)
1940 D Walker (man) East London (team)
1941 No event due to War
1942 No event due to War
1943 No event due to War
1944 No event due to War
1945 No event due to War
1946 Peter Elliot (man) Uitenhage (team)
1947 Peter Elliot (man) Uitenhage (team)
1948 Albert Boliter (man) Uitenhage (team)
1949 Ernie Nicholson (man) Uitenhage (team)
1950 Ernie Nicholson (man) Uitenhage (team)
1951 Ernie Nicholson (man) Uitenhage (team)
1952 Derek Staples (man) Port Elizabeth (team)
1953 Peter Schulze (man) Port Elizabeth (team)
1954 Derek Staples (man) Port Elizabeth (team)
1955 Derek Staples (man) Port Elizabeth (team)
1956 Derek Staples (man) Port Elizabeth (team)
1957 Derek Staples (man Uitenhage (team)
1958 Francois Mai (man) ?
1959 Derek Staples (man) Redhouse (team)
1960 Geoff Grylls (man) Institute (team)
1961 Geoff Grylls (man) Redhouse (team)
1962 Geoff Grylls (man) Institute (team)
1963 Geoff Grylls (man) Institute (team)
1964 Geoff Grylls (man) Institute (team)
1965 Geoff Grylls (man) Institute (team)
1966 Brian Elliot (man) Institute (team)
1967 Brian Elliot (man) Institute (team)
1968 Geoff Bolton (man) Redhouse (team)
1969 Brian Elliot (man) Barracuda (team)
1970 Brian Elliot (man) Barracuda (team)
1971 David Stones (man) Barracuda (team)
1972 Derek Elliot (man) Barracuda (team)
1973 Derek Elliot (man) Barracuda (team)
1974 Peter Horwitz (man) Barracuda (team)
1975 Brett Bugler (man) East London (team)
1976 Andre Kotze (man) PEA (team)
1977 Brett Bugler (man) East London (team)
1978 Mark Edge (man) Aquabear (team)
1979 Kevin Richards (man) Aquabear (team)
1980 Kevin Richards (man) Aquabear (team)
1981 Kevin Richards (man) Aquabear (team)
1982 Kevin Richards (man) Aquabear (team)
1983 Sean Mulvey (man) Aquabear (team)
1984 Kevin Richards (man) Aquabear (team)
1985 Jacques Coetzer (man) PEA (team)
1986 Anthony Aubin (man) Aquabear (team)
1987 Kevin Richards (man) Belinda McFadzean (woman) Aquabear (male team) Aquabear (female team)
1988 Jacques Coetzer (man) Chantal Tutton (woman) Aquabear (male team) Aquabear (female team)
1989 Andrew Turner (man) Nicki Hutchison (woman) Aquabear (male team) PEA (female team)
1990 Andrew Turner (man) Nicki Hutchison (woman) PEA (male team) PEA (female team)
1991 Pierre de Roulbaix (man) Amanda Grendon (woman) Aquabear (male team) PEA (female team)
1992 Pierre de Roulbaix (man) Amanda Grendon (woman) Aquabear (male team) PEA (female team)
1993 Greg Kahn (man) Jeanine Steenkamp (woman) Aquabear (male team) PEA (female team)
1994 Ryk Neethling (man) Karen Allers (woman) PEA (male team) Aquabear (female team)
1995 Mark Harris / Greg Kahn (man) Joannie Coetzer (woman) Aquabear (male team) Aquabear (female team)
1996 Ryko Markgraaff (man) Honey King / Joannie Coetzer (woman) Aquabear (male team) Aquabear (female team)
1997 Haydn Holmes (man) Tracey Barber (woman) Aquabear (male team) PEA (female team)
1998 Kyle Main (man) Dominique Donner (woman)) PEA (male team) PEA (female team)
1999 Kyle Main (man) Elzet Pretorius (woman) PEA (male team PEA (female team)
2000 Kyle Main (man) Velia Janse van Rensburg (woman) PEA (team)
2001 Kyle Main (man) Natalie Snodgrass (woman) PEA (female team)
2002 Nathan Lavery (man) Velia Janse van Rensburg (woman) UPE (team)
2003 Nathan Lavery (man) Velia Janse van Rensburg (woman) UPE (team)
2004 Matthew Bouman (man) Velia Janse van Rensburg (woman) Aquabear (team)
2005 Philip Kuh (man) Velia Janse van Rensburg (woman) Aquabear (team)
2006 Chris Stottelaar (man) Velia Janse van Rensburg (woman) PEA (team)
2007 Byron Lockett (man) Velia Janse van Rensburg (woman) SCATS (team)
2008 Byron Lockett (man) Velia Janse van Rensburg (female) Aquabear (team)
2009 Chad Ho (man) Dominic Dryding (woman) Aquabear (team)
2010 Chad Ho (man) Dominic Dryding (woman) Aquabear (team)
2011 Chad Ho (man) Carmel Billson (woman) Aquabear (team)
2012 Troyden Prinsloo (man) Jessica Roux (woman) PEA (team)

External Links

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Annual Recognition
Insurance and Sanctions
Olympics
OWS Conferences
Race Calendar
Travel & Vacations
Featuring
Education Programs
Help
Toolbox
About OWP
Courtesy of